Spadek – jak przyjąć bądź odrzucić?

Spadek – jak przyjąć bądź odrzucić?
Spadek – jak przyjąć bądź odrzucić?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Pewien myśliciel kiedyś powiedział, że ludzie przychodzą i odchodzą. Dużo w tym racji. Skoro zatem ludzie odchodzą „na drugą stronę” to często pozostawiają coś w spadku. Sprawy spadkowe w sądzie to dzisiaj codzienność. Jak więc z nimi postępować?

Osoba, która została zapisana w testamencie, jako spadkobierca ma prawo przyjąć spadek wprost, przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza lub po prostu odrzucić spadek.
W pierwszym przypadku spadkobierca zobowiązuje się do przyjęcia spadku wraz ze wszystkimi długami i zobowiązuje się spłacać je z majątku własnego jak i z majątku spadkowego.
Drugi przypadek wydaje się dość bezpieczny w prawnego punktu widzenia. Osoba, która przyjmuje spadek deklaruje się, że spłaci wszelkie długi jednak tylko i wyłącznie w takim zakresie, w jakim starczy pieniędzy z uzyskanego spadku. Majątek własny spadkobiercy pozostaje nienaruszony.
O odrzuceniu spadku nie mamy się tutaj co za bardzo rozwodzić. Sprawa jest jasna.

O swojej decyzji, odnośnie przyjęcia lub odrzucenia spadku, musimy powiadomić organy państwowe po upływie najbliższych 6 miesięcy od dnia, w którym osoba powołana do spadku dowiedziała się o wspomnianej spuściźnie Do czasu aż okres 6 miesięcy nie minie spadkobierca nie może w pełni dysponować spadkiem. Do tego czasu osoba wyznaczona do spadku nie może w pełni odrzucić lub przyjąć spadku. Przez okres wspomnianych sześciu miesięcy, spadkobierca nie może zbyć spadku, a co za tym idzie nie może uzyskać stwierdzenia nabycia spadku ze strony sądu. Spadkobiercy nie przysługuje także prawo do spłacania swoich długów ze środków uzyskanych ze spadku.

Po okresie 6 miesięcy spadkobierca winien jest złożyć dokumenty, które będą stanowiły o przyjęciu czy o odrzuceniu spadku. Jeśli jednak osoba ta nie złoży takowego dokumentu w odpowiednim organie państwowym to spadek zostaje automatycznie przepisany na konto spadkobiercy wprost. Istnieją jednak pewne wyjątki, kiedy taka automatyczna procedura nie może mieć miejsca. Mianowicie:

· Jeśli spadkobierca jest niepełnoletni i nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych

· Jeśli spadkobierca jest osobą prawną

· Jeśli choć jeden ze współspadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza lub nie ma zdolności prawnej

W takiej sytuacji, po okresie sześciu miesięcy przyjmuje się, że spadkobierca przejmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Oświadczenie o przyjęciu spadku jest bezwarunkowe, nieodwołalne, a także niepodzielne. Oświadczenie dotyczące spadku należy złożyć w sądzie rejonowym. Każda kancelaria adwokacka pomoże nam napisać takie pismo. Jeśli taki dokument składamy na piśmie to naliczana jest opłata skarbowa w wysokości 50 zł. Ewentualnie, można takowe pismo złożyć przed notariuszem.

Jeśli spadkobierca złoży oświadczenie o odrzuceniu spadku, zostanie on wyłączony z dziedziczenia spuścizny tak, jakby nie dożył otwarcia spadku.

About

Tagi: ra nails lakier hybrydowy, pantomograf Gliwice, złomowanie auta tarnobrzeg, rodogosz ogrody, Porównanie 2016 technorattan kontra polipropylen, balayage kraków, Szamba Betonowe Lesko, Szybkoschnąca Lakierobejca do wnętrz zastosowanie, Fotodepilacja Żary, balayage fryzjer kraków, etykiety inspekcyjne na zamówienie